The freight electric tricycle is a practical tool specifically designed for cargo transportation. Its core function is to handle short-to-medium distance, small-to-medium volume goods delivery. It usually features a sturdy metal frame and a spacious, flat, open cargo bed, offering strong load-bearing capacity and the agility to navigate through narrow streets and markets that are inaccessible to cars.
Overall Size: 3030*1100*1400mm
Cargo Box Size: 1.6*1.1*0.45m
Curb Weight: 270Kg
Loading capacity: 750Kg
Wheelbase: 1820mm
Track width:980mm
Motor: 1500W
Controller: 24 Tube
Maximum climbing gradient: ≥ 25 °
Max Speed: 30-45Km/h
Hydraulic shock absorption: φ43mm
Tyre: Front 4.00-12;Rear 4.50-12
Brake System: Front/Rear Drum Brake
Battery: 60v58A (60km) brand battery
CKD: 55Units/40HC
SKD: 37Units/40HC
| Product Parameters | |
| Model No. | SK-1501 |
| Body structure | Integrated structural beam |
| Motor | 60V1500W |
| Integrated structural beam | 24Tube |
| Curb Weight | 230KG |
| Loading Capacity | 600KG |
| Overall Dimension | 3100*1100*1450mm |
| Box size | 1600*1100*450mm |
| Brake System | Front /Rear Drum |
| Climbing Ability | ≤30° |
| Front/Rear tyre | 400-12 |
| Rim type | Steel Wheel |
| Range Per Charge | 60KM |
| lithium battery | 60v58A |
| Max Speed km/h | 45km/H |
| Charging Time | 7-9H |
| Front Fork | Φ43Hydraulic External Spring |
| Rear shock absorber | spring shock absorber |
| Transport Package | CKD: 55 Sets/40'HQ |
| FOB: | |