The passenger-cargo dual-purpose electric tricycle perfectly combines the dual functions of passenger transport and cargo carrying. Its core advantages lie in spatial flexibility and functional diversity.
Its main purpose is to accommodate both short-distance personnel travel and the simultaneous transport of small goods. The vehicle model typically features a combination design with a canopied folding seat (accommodating 2-8 people) and an open cargo bed, achieving a practical layout that "can carry people and haul goods." With its high cost-effectiveness of being a "multi-purpose vehicle," it precisely meets users' combined needs for both passenger and cargo transport, making it a practical choice for enhancing the efficiency of household and individual work.
Overall Size: 3030*1100*1700mm
Cargo Box Size: 1.6*1.1*0.45m
Curb Weight: 280Kg
Loading capacity: 750Kg
Wheelbase: 1820mm
Track width: 980mm
Motor: 1500W
Controller: 24 Tube
Maximum climbing gradient: ≥ 25 °
Max Speed: 30-45Km/h
Hydraulic shock absorption: φ43mm
Tyre: Front 4.00-12;Rear 4.50-12
Brake System: Front/Rear Drum Brake
Battery: 60v58A (60km) brand battery
CKD: 52Units/40HC
SKD: 34Units/40HC
| Product Parameters | |
| Model No. | SK-1502 |
| Motor | 60V1500W |
| Integrated structural beam | 24Tube |
| Curb Weight | 230KG |
| Loading Capacity | 600KG |
| Overall Dimension | 3080*1100*1450mm |
| Box size | 1600*1100*450mm |
| Brake System | Front /Rear Drum |
| Climbing Ability | ≤30° |
| Front/Rear tyre | 400-12 |
| Rim type | Steel Wheel |
| Range Per Charge | 60KM |
| lithium battery | 60v58A |
| Max Speed km/h | 45km/H |
| Charging Time | 7-9H |
| Front Fork | Φ43Hydraulic External Spring |
| Rear shock absorber | spring shock absorber |
| Transport Package | CKD: 55 Sets/40'HQ |